ست ساکشن ایریگیشن

ست ساکشن ایریگیشن

ست ساکشن ایریگیشن

کلیپس-تیتانیومی

 

ست ساکشن ایریگیشن یا تیوب ساکشن ایریگیشن از تجهیزات مصرفی مورد استفاده در عمل های لاپاراسکوپی است که به جراح در شست و شو و جمع آوری خون‌آبه‌ها و ضایعات جراحی، حین عمل‌های لاپاراسکوپی کمک شایان توجهی می‌کند. دلیل استفاده از تیوب ساکشن ایریگیشن راحتی و سهولت کار جراح است و با یک ست، عملیات شست و شو و تخلیه ی ترشحات انجام می‌شود. با این کار سرعت عمل جراح بسیار زیاد شده، موضع عمل به سرعت شست و شو و تمیز می‌شود و خون‌آبه‌ها نیز به سرعت جمع آوری می‌شود. برآیند همه این اقدامات، عمل سریعتر، سالمتر و عفونت کمتر در موضع عمل است.

مشخصات فنی:

 • دارای دسته پیستول استاندارد و طراحی ارگونومیک برای استفاده راحت
 • قابلیت استفاده از دو اسپایک جهت اتصال به دو بگ مایع به طور همزمان
 • دارای پورت مخصوص جهت تزریق دارو یا جمع‌آوری نمونه در صورت لزوم
 • اختصاص دادن رنگ‌های مختلف برای دکمه‌های ساکشن و ایریگیشن
 • ساخته شده از PVC گرید پزشکی انعطاف پذیر
 • دارای لوله فلزی بدون نشتی

سایز:

کوچکترین سایز آن با طول لوله ۲۲ سانتی متر و قطر ۳ میلیمتر برای کودکان و مواردی طبق تصمیم جراح مورد استفاده است. همین طور برای افراد لاغر اندام که عمق محل جراحی کم باشد نیز از این سایز استفاده می‌شود. سایز مناسب تروکار برای این تیوب ساکشن ایریگیشن ها، تروکار سایز ۳ است.
پر استفاده ترین و مرسوم ترین سایز ست ساکشن ایریگیشن، سایز متوسط آن است. طول لوله این ست ۳۳ سانتی متر و قطر آن ۵ میلیمتر است و به طور کلی برای همه بیماران قابل استفاده است. این سایز، پر استفاده ترین سایز ساکشن ایریگشن است و برای تروکار سایز ۵ مناسب است.
یک سایز خاص و کمتر استفاده شده، سایز بزرگ ساکشن ایریگیشن است که طول لوله آن ۴۴ سانتی متر است و برای افراد خیلی چاق مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه در افراد بسیار چاق، جراح باید بتواند به داخل موضع عمل دسترسی پیدا کند و عملیات شسست و شو و تخلیه را کامل انجام دهد، نیاز است طول لوله این ست بلندتر باشد که به همین علت این سایز از ست ساکشن ایریگیشن تولید شده است.
برخی از شرکت ها علاوه بر این ۳ سایز اندازه های دیگری از این ابزار را نیز تولید نموده اند که به طور مثال لوله هایی با قطر ۱۰ میلیمتر برای عبور حجم بیشتری از مایعات می‌باشد و می‌بایست از تروکار های سایز ۱۰ داخل محل جراحی استفاده گردد.

شرایط نگهداری:

براساس IFU روی بسته‌بندی محصول 0ºC ~ 30ºC

شرایط حمل و نقل:

براساس IFU روی بسته‌بندی محصول 0ºC ~ 30ºC

توضیحات تکمیلی:

ست‌های ساکشن ایریگیشن دائمی مشکلاتی را به همراه دارند. همان طور که از ظاهر این ست مشخص است بسیار ظریف بوده، لوله‌های بلند و طولانی دارد که این قضیه باعث می‌شود عملیات تمیز کردن و استریل آن به سختی انجام شود. از طرفی این ست در تماس مستقیم با موضع عمل است و به همین دلیل تمیز و استریل بودن آن بسیار حیاتی است و هرگونه آلودگی، وجود جسم خارجی و ضعف فرایند استریل باعث بروز عفونت برای بیمار شده و جان او را به خطر می‌اندازد.
با توجه این موارد بعد از تولید این ست‌ها، شرکت‌های صنعتی تولید کننده به فکر طراحی و ساخت ست‌های مقرون به صرفه و یکبار مصرف ساکشن ایریگشن افتادند تا با یکبار مصرف کردن این ست‌ها معضلات آلودگی و عفونت‌های بیمار را برطرف نمایند.

هوک ال شکل (L HOOK)

هوک ال شکل (L HOOK)

هوک ال شکل (L HOOK)

تجهیزات-پزشکی-3

 

سرقلم مونوپلار یکبار مصرف مدل ال هوک (L Hook)، یکبار مصرف بوده و در الکترودهای لاپاروسکوپی استفاده می‌شود. هوک‌ ال شکل، از ابزارهای الکتروسرجیکال است که در عمل لاپاروسکوپی، برای انعقاد وبرش بافت نرم و عروق با استفاده از جریان الکتریکی با فرکانس بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته به مدل و کارخانه سازنده، الکترود می تواند یکبار مصرف یا دارای قابلیت استفاده مجدد باشد و ممکن است به دستگاه کوتر یا مستقیما به خود کوتر وصل گردد .

مشخصات فنی:

 • مورد استفاده در جراحی های لاپاراسکوپی جهت برش بافت های نرم
 • قابلیت اتصال به قلم کوتر
 • قابلیت اتصال به سیم کوتر
 • جنس قسمت فلزی : استیل 316
 • جنس روکش : روکش حرارتی مدیکال قابل استفاده در عایق فرکانس بالا

سایز:

شرایط نگهداری:

براساس IFU روی بسته‌بندی محصول 0ºC ~ 30ºC

شرایط حمل و نقل:

براساس IFU روی بسته‌بندی محصول 0ºC ~ 30ºC

توضیحات تکمیلی:

همه الکترودهای مونوپولار نیازمند به پلیت هستند تا جریان ورود به بدن را به دستگاه باز گردانند . قبل از استفاده لازم است الکترود از لحاظ عایق بندی کنترل شود. جریان مونوپولار از دستگاه به الکترود و از آن به بدن بیمار متقل می‌شود، سپس جریان توسط پلیت متصل به بدن بیمار، به دستگاه باز می‌گردد .
این الکترودها که به کوتر مونوپلار متصل می‌شوند، قابلیت جداسازی، برش و انعقاد بافت ها را دارا می‌باشند و انواع مختلفی دارند. بیشترین انواع کاربردی آنها مدل هوکی شکل است که به نام هوک الکترود شناخته شده و از ابزار ضروری لاپاروسکوپی است. انواع مدل های آن شامل هوک‌های L و J شکل، هوک‌های سوزنی، ساکشن هوک و مدل قاشقی است و سطح بدنه آنها عایق است. برای استفاده از این الکترودها باید یک پلیت در زیر بدن بیمار و در تماس با سطح پوست قرار گیرد تا جریان الکتریکی برقرار شود.

کلیپس پلیمری همولاک

کلیپس پلیمری همولاک

کلیپس پلیمری همولاک

تجهیزات-پزشکی-2

کلیپس همولاک ابزاری از جنس مواد پلیمری است که کاربرد اصلی آن در قطع خونریزی در زمان عمل جراحی می‌باشد. این کلیپس‌ روی رگ قرار گرفته و با استفاده از مکانیسم قفل، موجب انسداد کامل عروق شده و لبه‌های دو برش را کاملا روی هم قرار می‌دهد. این کلیپس‌ها در جراحی‌های عمومی و تخصصی کاربرد دارند اما بیشترین کاربرد آن‌ها در جراحی‌های لاپراسکوپی می‌باشد.

مشخصات فنی:

 • در سایزهای متوسط، بزرگ، بسیاربزرگ (M, L, XL)
 • افزایش ایمنی در انسداد عروق با استفاده از مکانیزم قفل شدن و وجود دندانه‌های یکپارچه جهت جلوگیری از لغزش
 • ساخته‌شده از پلیمر غیرقابل جذب، نارسانا، و سازگار با CT و MRI
 • استفاده برای لیگاسیون رگ و بافت 2 تا 16 میلی‌متر در جراحی‌های لاپاراسکوپی و باز

سایز:

کلیپس‌های همولاک دارای سایزهای متوسط، بزرگ، بسیاربزرگ (M, L, XL) می‌باشند.

شرایط نگهداری:

براساس IFU روی بسته‌بندی محصول 0ºC ~ 30ºC

شرایط حمل و نقل:

براساس IFU روی بسته‌بندی محصول 0ºC ~ 30ºC

درن جکسون

درن جکسون

درن جکسون

تجهیزات-پزشکی-5

 

درن جکسون Jackson drain که به طور مخفف ،JP DRAIN نیز نامیده می‌شود ابزاری پزشکی است که به طور رایج جهت جمع‌آوری مایعات بدن از فضای جراحی و پس از عمل جراحی بکار می‌رود. این ابزار از یک لوله پلاستیکی و محفظه حبابی شکل و انعطاف پذیر تشکیل شده است. برای کمک به تخلیه خون، ترشحات و هوا از ناحیه عمل به منظور از بین بردن فضای مرده و تسریع در جوش خوردن دو لبه زخم و در نتیجه جلوگیری از تشکیل هماتوم و سرم بعد از عمل جراحی به کار می‌روند. یکی از بهترین درن‌های موجود درن جکسون Jackson drain می‌باشد . همچنین در پیش گیری از نکروز لبه‌های زخم و کاهش بالقوه آلودگی زخم و کاهش درد بعد از عمل و به حداقل رساندن آثار باقیمانده (اسکار) نقش اساسی دارد.

مشخصات فنی:

 • موجود در دو نوع درن‌های غیر فعال یا پاسیو و درن‌های فعال یا اکتیو
 • موجود در دو نوع عملکردی درن با سیستم تخلیه ای بسته و درن با سیستم تخلیه ای باز

سایز:

در سایزهای مختلف موجود هستند.

شرایط نگهداری:

براساس IFU روی بسته‌بندی محصول 0ºC ~ 30ºC

شرایط حمل و نقل:

براساس IFU روی بسته‌بندی محصول 0ºC ~ 30ºC

توضیحات تکمیلی:

مراقبت‌های بعد از قرار دادن درن :

 • لطفا مراقب اعمال نیروی بیش از حد روی لوله ها باشید؛ کشیده شدن لوله ها میتواند باعث خارج شدن آن ها از شکم شود.
 • باید هر روز محتویات درن تخلیه شود و میزان ترشحات روزانه ثبت شود. اگر ترشح بیش از ۲۰۰ سی سی در روز است حتما به جراح اطلاع دهید.
 • اگر میزان مایع خارج شده بیش از ۱۰۰ سی سی در ساعت است حتما سریعا به بیمارستان مراجعه کنید.
 • پانسمان اطراف درن روی پوست باید روزانه تعویض شود .
 • در مواردی با تشخیص پزشک معالج ممکن است از پماد های مشخصی نیز برای اطراف درن استفاده شود.
 • در صورتی که از کنار لوله‌ها روی پوست ترشح وجود ندارد ،پس از ۷۲ ساعت از قرار دادن لوله ها میتوانید استحمام کنید. بهتر است آب زیادی به محل لوله ها نرسد.
 • در صورت بروز تب و یا قرمزی، درد و ترشح چرکی اطراف زخم به علت احتمال وجود عفونت حتما به پزشک معالج مراجعه نمایید.
 • بهتر است درن هم سطح بدن در زمان استراحت و در حد کمر در زمان حرکت باشد.
تروکار لاپاروسکوپی

تروکار لاپاروسکوپی

تروکار لاپاروسکوپی

تجهیزات-پزشکی-7

 

تروکار یک وسیله پزشکی تخصصی است که در جراحی لاپاراسکوپی مورد استفاده قرار می گیرد. در ساده ترین حالت، تروکار یک ابزار قلمی شکل با نوک مثلثی شکل تیز است که استفاده از آن در حین جراحی سبب ایجاد یک درگاه برای دسترسی به حفره شکمی می شود.
هدف اصلی این محصول ورود ایمن با ایجاد کمترین آسیب ممکن در فاشیا  است. تروکارهای امروزی نسبت به قبل به نیروی کمتری برای جایگذاری نیاز دارند و آسیب کمتری به فاسیا و سایر بافت ها وارد می کنند. هرچه ترومای کمتری برای جایگذاری ایجاد شود، سرعت بهبودی بافت پس از عمل بیشتر است.

مشخصات فنی:

 • دارای تیغه یکبار مصرف
 • دارای دو مدل تکی و دوقلو
 • جلوگیری از آسیب به بافت‌های داخلی و جایگذاری آسان با استفاده از دکمه‌ی فعال‌سازی تیغه و محافظ
 • هدایت اسان ابزار با استفاده از دهانه قیفی شکل و دریچه‌ی محکم
 • طراحی شیاردار کانولا و قابلیت بخیه، جهت ثابت نگهداشتن تروکار
 • دارای شیر کنترل جهت تنظیم ورود و خروج گاز CO2

سایز:

موجود در سایزهای 5، 10، 12 و 15 میلی‌متری

شرایط نگهداری:

براساس IFU روی بسته‌بندی محصول 0ºC ~ 30ºC

شرایط حمل و نقل:

براساس IFU روی بسته‌بندی محصول 0ºC ~ 30ºC

توضیحات تکمیلی:

برخی از موارد استفاده از تروکار لاپاراسکوپی به شرح زیر می‌باشد:

 • جراحی پوسته شکمی: تروکار لاپاروسکوپی برای جراحی هایی مانند جراحی آپاندیسیت، برداشتن کیست تخمدان، جراحی زانو، جراحی های ایمپلنت، جراحی برداشتن آدنوماتوز، جراحی ارتوپدی، و جراحی های داخلی شکمی مانند جراحی گرفتگی ورید صفاقی، جراحی شکمی، جراحی لگن، جراحی اعضای داخلی، جراحی سرطان و سایر موارد استفاده می شود.
 • دسترسی به بخش های سخت رسیدن: تروکار لاپاروسکوپی برای دسترسی به بخش های سخت رسیدن درون شکم، مانند پشت کبد و روی بیضه ها استفاده می شود.
 • کاهش درد پس از جراحی: جراحی های انجام شده با استفاده از تروکار لاپاروسکوپی معمولاً باعث کاهش درد پس از جراحی و بازگشت سریع تر بیمار به فعالیت های روزانه می شوند.
 • کاهش علائم جانبی: استفاده از تروکار لاپاروسکوپی می تواند باعث کاهش علائم جانبی مرتبط با جراحی باز شود. عوارضی مانند عفونت، خونریزی، درد، تورم، و لخته شدن خون ممکن است .