نقش وکاربرد لوله ساکشن

لوله ساکشن (Suction Tube) در پزشکی یک وسیله‌ی اساسی و حیاتی است که برای خالی کردن مایعات، خون و دیگر مواد از داخل بدن بیمار استفاده می‌شود. این وسیله توسط پزشکان، پرستاران و کادر درمانی در محیط‌های مختلف مانند بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به کار گرفته می‌شود.

منظور از لوله ساکشن چیست؟

دستگاه ساکشن به دلیل داشتن ویژگی مکشی، ترشحات درون بدن بیمار را در شرایط مختلف خارج می‌کند. این محصول مکنده برای مواردی مثل خارج‌کردن محلول شست‌وشوی زخم، ترشحات در حین جراحی،  چربی، ترشحات در حین عمل زیبایی و سایر موارد کاربرد دارد.

این دستگاه به دلیل داشتن یک لوله بلند، می‌تواند محتویات را از بدن بیمار خارج می‌کند. این تیوپ را با نام لوله ساکشن یا ساکشن تیوپ هم می‌شناسند.

کاربردهای لوله ساکشن چیست؟

به‌طورکلی لوله ساکشن در صنعت پزشکی و دندان‌پزشکی کاربردهای زیادی دارد. در صنعت پزشکی به‌منظور خروج خون منطقه موردنظر در حین جراحی و خارج‌کردن ترشحات برخی از قسمت‌های بدن مانند گلو کاربرد دارد. جراحان مغز و اعصاب معمولاً در حین جراحی و برای کاهش فشار به جمجمه، از این محصول برای خارج‌کردن ترشحات استفاده می‌کنند.

برخی از بیماران دارای مشکل تنفسی به دلیل وجود مخاط در راه‌های تنفسی امکان انجام تنفس به بهترین شکل را ندارند. با وجود دستگاه و با استفاده از این لوله‌ها، مخاط خارج می‌شود. با انجام این کار، بیمار از خطر ذات‌الریه و عفونت‌های دستگاه تنفسی حفظ می‌شود.

در هنگام جراحی و ترمیم دندان ممکن است دهان بیمار پر از خون یا حتی چرک شود. این عوامل خطراتی برای بیمار دارند. علاوه بر این، با وجود این ترشحات، دندان‌پزشک قادر به دیدن ناحیه موردنظر نیست. به همین دلیل، با استفاده از این لوله‌ها آلودگی‌ها را از دهان بیمار خارج می‌کنند.

معرفی انواع لوله ساکشن

به‌طورکلی انواع تیوپ ساکشن جراحی در مدل‌های زیر در بازار وجود دارند:

  • سایز 25
  • سایز 30
  • سایز 35

این تیوپ‌ها معمولاً دارای طولی به‌اندازه 250 میلی‌متر هستند. بسته به فرد مورد جراحی یا نوع عمل، پزشک قادر به استفاده از هرکدام از این سایزها است.
معمولاً برای کودکان و افراد لاغرتر، از لوله‌های با سایز کمتر استفاده می‌شود.

سایز متوسط تیوپ شناخته‌شده‌ترین و پراستفاده‌ترین اندازه است، در حالی که سایز بزرگ‌تر آن بنا به تصمیم پزشک استفاده می‌شود. سایز بزرگ‌تر حجم بیشتری از مایعات را از بدن خارج می‌کند. برای بهبود کارایی و ایمنی لوله‌های ساکشن، ابتکاراتی مانند استفاده از قدرت مکش مختلف، طراحی‌های بهبود یافته برای کاهش خطر عفونت و فناوری‌های نوین در حال انجام است..

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *